Porowatość włosów – klucz do skutecznej pielęgnacji olejami

Jak dobrać olej do włosów? Nie wystarczy pokierować się tylko jego właściwościami i przyporządkować je do problemu. Często okazuje się, że np. olej kokosowy, który miał zapobiegać przesuszaniu, napusza nasze włosy jeszcze bardziej. Sekret tkwi w dopasowaniu olejku do porowatości włosów. Tutaj znajdują się wszystkie niezbędne informacje.

Odkąd wprowadziliśmy olejki do codziennej pielęgnacji włosów, zaczęliśmy się też baczniej przyglądać budowie naszych włosów. To dzięki wnikliwej analizie ich struktury i potrzeb, jesteśmy dziś w stanie dopasować olejki do siebie pod względem zawartości kwasów tłuszczowych. To najlepsza droga do tego, aby olejowanie włosów było skuteczniejsze i prostsze.

Najwyższa pora zagłębić się w to, czym jest porowatość włosów!

POROWATOŚĆ WŁOSÓW – cecha określająca budowę włosów, a konkretnie stopień ich zniszczenia objawiający się odchylaniem łusek od łodygi włosa, a co za tym coraz większą ilością pustych przestrzeni (porów) we włosie. Ze względu na porowatość rozróżniamy trzy rodzaje włosów, a znając ją, możemy zagwarantować sobie skuteczną pielęgnację olejami.

Możemy mieć włosy:

  • niskoporowate (trudne w stylizacji, bez objętości),
  • średnioporowate (puszące się, osłabione, matowe),
  • wysokoporowate (suche, zniszczone, łamliwe).

Czemu znajomość porowatości włosów jest ważna?

Porowatość jest kluczowa, jeśli planujemy rozpocząć olejowanie włosów. Okazuje się bowiem, że olejki do włosów można dopasować do porowatości włosów i osiągnąć w ten sposób najlepsze efekty. Najbardziej skuteczna jest bowiem pielęgnacja dobrana do budowy naszych włosów, ich potrzeb. Zastosowanie odpowiedniego oleju nie tylko zapewni lepsze efekty, ale również zapobiegnie obciążaniu włosów. To możliwe tylko, jeśli użyjemy nieodpowiedniego oleju. Warto zatem określić swoją porowatość włosów, żeby świadomie je pielęgnować.

Jak określić porowatość włosów?

Istnieją trzy metody określania porowatości włosów, które można zastosować w warunkach domowych. Jeśli chcesz wiedzieć, jaką masz porowatość włosów, koniecznie wykonaj jeden z trzech testów na porowatość. Nie dają one stuprocentowej gwarancji, że Twoje włosy mają właśnie taką porowatość, ale zazwyczaj są wystarczające, aby świadomie dobrać odpowiedni olejek do swoich włosów. Dla pewności badanie porowatości włosów zawsze możemy wykonać w gabinecie trychologicznym lub w salonie fryzjerskim, w którym mają mikroskop.

Oto najpopularniejsze metody określania porowatości włosów!

• Test wody – wlewamy czystą wodę do przezroczystej szklanki, wrzucamy do niej krótki odcinek naszego włosa i obserwujemy, jak będzie się zachowywał. To badanie określa stopień absorpcji wody przez włosy, który wzrasta wraz ze wzrostem porowatości. Test wody najlepiej wykonywać na różnych partiach włosów, bo te na czubku mogą mieć inną porowatość niż te na końcach. Jak rozpoznać porowatość włosów?

a. włosy niskoporowate będą długo unosiły się na wodzie, bo słabą ją chłoną;
b. włosy średnioporowate opadną powoli, bo absorbują wodę w średnim tempie;
c. włosy wysokoporowate szybko opadną na dno, ponieważ ekspresowo nasiąkają wodą.

• Test kokosa – bierzemy czysty, nierafinowany olej kokosowy i wykonujemy niż olejowanie włosów. Dobrze go wcześniej lekko podgrzać, aby ładniej nakładał się na włosy. Pozostawiamy go na przynajmniej pół godziny, a następnie zmywamy. Obserwacja tego, w jaki sposób zachowują się włosy, daje nam dość jasną informację o porowatości. Jak to odczytać?

a. włosy niskoporowate będą gładkie i lśniące, bo uwielbiają olej kokosowy;
b. włosy średnioporowate mogą być trudniejsze w rozczesaniu, bardziej matowe;
c. włosy wysokoporowate zareagują na olej kokosowy źle, napuszą się i będą szorstkie.

• Test „na oko” – stajemy przed lustrem i po prostu obserwujemy swoje włosy. Po tym, w jakiej są kondycji, jak się układają i jak wyglądają, bardzo łatwo rozpoznać porowatość włosów. Jakie cechy mają włosy o różnej porowatości?

a. włosy niskoporowate długo schną, są niepodatne na kręcenie, bardzo ciężkie, pozbawione objętości, choć gładkie i łatwe do rozczesania;
b. włosy średnioporowate są widocznie osłabione, mają tendencję do rozdwajania, wypadania, łamliwości, nie mają tyle blasku, co włosy zdrowe, falują się i puszą pod wpływem wilgoci;
c. włosy wysokoporowate są zniszczone, łamliwe, kruche, bardzo suche, zazwyczaj mają rozdwojone końce, kręcą się, trudno je zdyscyplinować, są matowe i szorstkie.

Jaki olej do włosów wybrać?

Określenie porowatości włosów to klucz do tego, żeby dobrać odpowiedni olejek do swoich włosów. Tylko dobrze dopasowany produkt nie obciąży włosów i zapewni natychmiastowe, długotrwałe efekty olejowania. Warto pamiętać, że:

  • włosy niskoporowate lubią masła i oleje o dużej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych np. olej kokosowy, masło shea, olej babassu;
  • włosy średnioporowate wolą oleje bogate w kwasy tłuszczowe jednonienasycone, omega-7 oraz omega-9 np. olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej z awokado;
  • włosy wysokoporowate polubią oleje z przewagą kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, omega-3 oraz omega-6 np. olej winogronowy, olej słonecznikowy, olej z czarnuszki.