Olejowanie włosów dla początkujących – najważniejsze informacje

Najbardziej znana metoda pielęgnacji włosów w krajach azjatyckich to olejowanie. To naturalny, prosty i mało kosztowny sposób na piękne włosy, który można dowolnie modyfikować, aby dopasować go do potrzeb swoich włosów. A dopóki każda kobieta na świecie nie spróbuje oleju na włosy – warto o tym pisać.

Od kilku miesięcy olejowanie włosów jest tematem na topie, który podchwyciły największe marki kosmetyczne. Stąd w sprzedaży coraz więcej produktów do włosów na bazie olejów. Jest z czego wybierać także, jeśli chodzi o naturalne oleje do włosów. Wytłaczane na zimno z wielu roślin są tak różnorodne, że możemy wybierać z przeszło 150 olejów.

Czas poznać lepiej olejowanie włosów!

OLEJOWANIE WŁOSÓW – (w skrócie) zabieg pielęgnacyjny polegający na nakładaniu oleju na włosy dowolną metodą, aby wypielęgnować pasma, zapewnić im miękkość, blask i zdrowie. Istnieje kilka sposobów nakładania oleju, a olejki można dobierać do budowy swoich włosów, o czym więcej napisane jest poniżej.

Czemu olejowanie włosów jest tak skuteczne?

Działa, ponieważ dostarcza włosom NNKT, czyli niezbędnych kwasów tłuszczowych, a także przeciwutleniaczy, witamin i fitosteroli. Ludzkie włosy zbudowane są z włókien keratynowych i pokryte warstwą ochronnych łusek, dla których spoiwem są właśnie kwasy tłuszczowe. Dlatego olejowanie włosów jest idealną metodą regeneracji pasm, których łuski domyka, wygładzając i wzmacniając naturalną ochronę. To jednak nie wszystko, bo kwasy tłuszczowe są też niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania warstwy hydrolipidowej. Olejowanie włosów wzbogaca ją o niezbędne składniki, wzmacniając tym samym ochronę włosów i skóry głowy np. przed utratą nawilżenia. Poza tym, ze względu na różną zawartość NNKT, olejki mogą mieć mniejsze lub większe cząsteczki, a zatem wchłaniać się lepiej we włosy o różnej porowatości. To jedyne substancje pielęgnacyjne, które można dopasować do budowy włosów.

Uwaga! Olejowanie włosów ma też jeden szkopuł. Bardzo czasochłonny jest proces dochodzenia do najlepszych dla nas rozwiązań, wybierania idealnego oleju i metody olejowania włosów dla siebie. Do wszystkiego trzeba dojść metodą prób i błędów, choć istnieją pewne reguły, którymi możemy posiłkować się na początku swojej przygody z olejami.

Olejowanie włosów – efekty

Czego konkretnie można spodziewać się przy regularnym stosowaniu naturalnych olejów na włosy? Całkowitej ich odmiany, rzecz jasna na lepsze. Trzeba pamiętać jednak, że najlepsze efekty przynoszą oleje dopasowane do struktury włosów tj. porowatości. Stosując olejki do włosów prawidłowo, możemy być pewni, że m.in.

  • włosy rosną szybciej i zdecydowanie mniej wypadają,
  • poziom ich nawilżenia jest stale na prawidłowym poziomie,
  • pasma są dużo bardziej gładkie, miękkie i błyszczące,
  • ograniczony zostaje łupież i nadmierne przetłuszczanie włosów,
  • uszkodzenia włosów zostają odbudowane, zregenerowane,
  • wzmocniona zostaje naturalna ochrona włosów,
  • włosy lepiej się stylizują, łatwiej rozczesują i szybciej schną.

Oczywiście jeden olejek do włosów nie zagwarantuje nam tego wszystkiego, dlatego olejowanie włosów powinno być zróżnicowane po względem stosowanego produktu. Najlepiej stosować naprzemiennie kilka różnych olejków, łączyć je albo kupować gotowe mieszanki olejów.

Metody olejowania włosów

Olejki do włosów dają ogromne pole do popisu. Zwłaszcza że istnieją dziesiątki metod ich stosowania, które można dowolnie łączyć i dopasowywać w zależności od tego, ile mamy czasu, jakie mamy potrzeby lub jak łatwo wchłaniającego się oleju używamy. Najpopularniejsze metody olejowanie włosów to zdecydowanie:

  • olejowanie na sucho – to metoda, w której olej nakłada się na suche włosy na kilka minut, godzinę lub dłużej po my przed myciem (dla intensywnego działania) lub po myciu (dla wygładzenia i dodania blasku);
  • olejowanie na mokro – jest analogiczną metodą do wcześniejszej, z tym że olej nakłada się na zmoczone włosy przed umyciem lub po umyciu, ale przed suszeniem;
  • olejowanie na noc – to zdecydowanie najbardziej intensywna kuracja do włosów, która polega na nakładaniu olejku na włosy i skórę głowy na całą noc, a zmywaniu go dopiero kolejnego dnia;
  • olejowanie w misce – chyba najmniej popularna metoda olejowania włosów ze względu na czasochłonność, ponieważ w tym przypadku niewielkie ilości wybranych olejów miesza się z letnią wodą w szerokiej misce, a następnie przez kilka minut moczy się w tym włosy;
  • olejowanie na mgiełkę – metoda olejowania włosów przeznaczona do łagodniejszej pielęgnacji włosów i dyscyplinowania ich w trakcie dnia, która polega na wymieszaniu dowolnie wybranych olejów z wodą lub hydrolatem np. kwiatowym i spryskiwanie tym włosów jak mgiełką.
Jak często używać olejów?

Olejki do włosów są całkowicie naturalne, dlatego można stosować je bez ograniczeń. Sprawdzają się np. jako cotygodniowa kuracja stosowana na noc, ale mogą być nakładane na włosy nawet codziennie. Optymalnie przyjmuje się, że olejki warto stosować przy każdym myciu włosów, różnicując metody olejowania. Co kilka tygodni należy zrobić głębokie oczyszczanie włosów i skóry głowy produktem z silniejszymi substancjami myjącymi, aby pozbyć się resztek olejów, które mogą pozostawać po olejowaniu i gromadzić się np. w ujściach mieszków włosowych.

Czym zmyć olej z włosów?

To pytanie, które często pojawia się na forach internetowych. Głównie dlatego, że olejki do włosów wydają nam się tłuste i trudne do zmycia. W praktyce wygląda to jednak inaczej. Lżejszych olejów, stosowanych np. w małych ilościach na mokre włosy po umyciu, w ogóle nie trzeba zmywać. O ile są odpowiednio dobrane do rodzaju włosów, dobrze wchłaniają się, pozostawiając na włosach aksamitny blask i miękkość. Te gęstsze i bogatsze oleje bez problemu można zmyć zwykłym szamponem, także delikatniejszym, pozbawionym SLS-ów. Przy dużej ilości oleju czasami warto jednak włosy umyć dwukrotnie.